Torba do porodu - jak spakować się do szpitala?

Przygotowanie do porodu to ważny moment dla przyszłej mamy. Jednym z kluczowych aspektów jest zorganizowanie torby do porodu, która zapewni komfort i bezpieczeństwo podczas pobytu. Jednym z kluczowych rzeczy jakie kobieta powinna mieć przy sobie są niezbędne dokumenty. Zaleca się, aby wszystkie dokumenty były zebrane w jednym miejscu i łatwo dostępne. Dobrym pomysłem jest, również przygotowanie ich kopii na wypadek zgubienia lub uszkodzenia oryginałów. Przed porodem warto sprawdzić w szpitalu, czy wymagane są jakieś dodatkowe dokumenty.

 

Dokumenty niezbędne do szpitala 

Są dwa dokumenty, o których nie należy zapominać wybierając się do szpitala, jest to dowód osobisty oraz karta przebiegu ciąży

Jeśli ojciec dziecka nie jest mężem matki i chce być wpisany do aktu urodzenia dziecka lub uczestniczyć w innych ważnych decyzjach, konieczne może być przedstawienie dodatkowych dokumentów i dopełnienie pewnych formalności. Oświadczenie o uznaniu ojcostwa jest wymaganym dokumentem, aby ojciec mógł być wpisany do aktu urodzenia dziecka. Może być to zrobione przed porodem w urzędzie stanu cywilnego lub w szpitalu po porodzie, jeśli szpital oferuje taką możliwość. Dokument ten jest wyrazem zgody ojca na uznanie dziecka. Dodatkowo podczas porodu potrzebny jest dowód osobisty ojca do potwierdzenia tożsamości.

Warto również pamiętać, że jeżeli ojciec dziecka i matka dziecka są małżeństwem a noszą inne nazwiska należy włożyć odpis aktu małżeństwa, w którym jest wskazane jakie nazwisko mają nosić dzieci. Dokument ten należy włożyć do dokumentacji, którą będziemy brali do szpitala. Warto zrobić to wcześniej, ponieważ w ostatniej chwili

Dokumenty dodatkowe, jeżeli są wymagane - takie jak zaświadczenia o kursie przygotowującym do porodu, dokumenty medyczne dotyczące wcześniejszych stanów zdrowia, operacji, alergii, grupa krwi.

 Rożek niemowlęcy

Niezbędne rzeczy dla noworodka do szpitala

Pieluszki tetrowe, w które zostanie wytarty noworodek zaraz po porodzie. Najczęściej te pieluszki wyrzuca się później do kosza.

Przyjęło się, że noworodkom zaraz po porodzie zakłada się czapeczkę, więc warto mieć 2-3 czapeczki. Warto też zwrócić uwagę, żeby mieć 2 rozmiary czapeczek, często noworodki mogą zaskoczyć rozmiarem główki.

Body i pajacyki – przynajmniej 4 – 6  sztuk, w różnych rozmiarach, na wypadek, gdyby noworodek był większy lub mniejszy niż przewidywano. Jeżeli nie mamy wsparcia osoby bliskiej, która mogłaby przynieść nam dodatkową parę body i pajacyków warto spakować lub naszykować w domu kilka dodatkowych par odzieży na zmianę dla niemowlaka. Niemowlak uczy się ssać, może mu się również ulewać.

Kocyk, najlepiej gdyby był lekki i ciepły, do otulenia dziecka podczas snu lub na rękach. Zamiast kocyka można mieć rożek niemowlęcy.

Skarpetki lub buciki - 2-3 pary, aby utrzymać stópki dziecka w cieple.

Pieluszki jednorazowe, w większości przypadków należy mieć swoje własne pieluszki.

Chusteczki nawilżające do higieny podczas zmiany pieluch.

Obecnie niemowlaki nie są kąpane bezpośrednio po porodzie z kilku ważnych powodów. Noworodki rodzą się z substancją zwaną mazią płodową, która pokrywa ich skórę. Jest to naturalna, kremowa substancja wyprodukowana pod koniec ciąży, która pełni wiele ważnych funkcji ochronnych. Maź płodowa działa jako bariery ochronna przeciwko infekcjom, nawilża skórę oraz pomaga w regulacji temperatury ciała noworodka. Z tego powodu zaleca się, aby pozostawić ją na skórze dziecka jak najdłużej, co może oznaczać opóźnienie pierwszej kąpieli. Bezpośrednio po porodzie utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała noworodka jest kluczowe. Kąpiel, szczególnie w pierwszych godzinach życia, może doprowadzić do zbyt dużego spadku temperatury ciała dziecka. Noworodki tracą ciepło szybciej niż dorośli, a ich systemy termoregulacji nie są jeszcze w pełni rozwinięte, co czyni je szczególnie podatnymi na hipotermię. Jednak jeżeli na skórze znajdują się niepokojące zmiany, lekarz może zlecić położnej usunięcie substancji z powierzchni skóry może być podyktowane chęcią zapewnienia większego komfortu dziecku oraz utrzymania dobrej higieny, z tego powodu warto spakować ręcznik dla niemowlaka, aby położona mogła szybko po kąpieli zawinąć dziecko.

Warto też wspomnieć o butelce dla niemowlaka. Jest to dość kontrowersyjna opinia dla wielu osób, jednak stres podczas porodu może spowodować, że kobieta nie ma pokarmu. Dla bezpieczeństwa dziecka, warto mieć niewielką butelkę w zapasie. Lepiej żeby się nie przypadała i żeby kobiety nie miały problemu z laktacją, jednak dla dobrego samopoczucia zestresowanej matki lepiej mieć ją w zanadrzu.

Co powinno znaleźć się torbie do porodu dla przyszłej mamy?

Rzeczy osobiste dla mamy

Ubrania jakie należy spakować do porodu i po porodzie


Koszula do porodu, szlafork oraz wygodne klapki które będą również pasowały do spuchniętej stopy. Ręcznik, którego użyć będziesz mogła podczas akcji porodowej. Majtki poporodowe oraz podpaski poporodowe. Jeżeli masz niski ciśnienie możesz wziąć skarpietki, które założysz sobie na stopy poczas porodu.

Po porodzie pamiętaj, żeby mieć na przebranie koszulę poporodową, poza bielizną wspomnianą wyżej warto mieć biustonosze do karmienia, oraz szlafrok.

Kosmetyki - podstawowe artykuły higieniczne, takie jak szczoteczka i pasta do zębów, szampon, żel pod prysznic, krem nawilżający, dezodorant.

Ręcznik lub nawet kilka, jeden do twarzy, jeden duży ręcznik do kąpieli oraz kilka ręczników do podmywania.


Ładowarka do telefonu, aby być w kontakcie z rodziną i przyjaciółmi oraz robić zdjęcia nowemu członkowi rodziny.


W naszym sklepie wykorzystujemy pliki cookies w celach statystycznych, reklamowych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić złożenie zamówienia! Więcej informacji