Jak urządzić pokój dla niemowlaka? 10 cennych wskazówek i praktyczna lista niezbędników!

Kiedy na świat ma przyjść nasza pierwsza pociecha, skrupulatnie się do tego przygotowujemy na różne sposoby. Przede wszystkim otwieramy nasze serce, staramy się uspokoić głowę, ale i tworzymy dla dziecka szczególną przestrzeń. Tą przestrzenią zwykle jest pokoik dziecięcy, w którym maluszek zamieszka już od pierwszych dni. Każdy rodzic chce, by pokój jego pociechy był piękny, przytulny, bezpieczny i funkcjonalny. Pomysłów na aranżację takiego wnętrza może być nieskończenie wiele, a rynek mebli, dodatków i dekoracji dla dzieci jest niezwykle bogaty! Jak urządzić pokój dla niemowlaka? O czym warto pamiętać, jakimi zasadami się kierować i co jest w projektowaniu takiego wnętrza najistotniejsze? Przeczytaj nasze porady i przekonaj się!

Urządzanie pokoiku dla dziecka to piękne przeżycie dla wszystkich rodziców, które jest jednym z etapów przygotowań na powitanie maluszka. Z jednej strony projektowanie tego wnętrza dostarcza mnóstwa pozytywnych emocji, takich jak radość, ekscytacja, ciekawość i frajda, a z drugiej budzi odrobinę niepewności, lęku i obaw. Każdemu na początku wydaje się, że wybory są takie trudne, a istnieje tak wiele rzeczy, o których trzeba pamiętać!

Nie ma jednak powodów do zmartwień - stosując się do porad innych rodziców czy wskazówek znalezionych w internecie, z pewnością stworzysz wymarzony pokoik niemowlęcy. Kluczowym jest, by pokój dla niemowlaka był nie tylko bardzo atrakcyjny, oryginalny czy uroczy, ale także funkcjonalny. Będziecie spędzać w nim sporo czasu na opiece nad maluchem, pielęgnacją, zabawą i wypoczynku, dlatego ważne jest, by zadbać o kilka kwestii. Pamiętaj także, że przez pierwszych kilka miesięcy potrzeby i możliwości dziecka będą nieco inne, niż w późniejszym okresie, dlatego nie wszystkiego potrzebujecie od razu. Trzymając się kilku poniższych zasad, na pewno osiągniesz idealny efekt końcowy!

Sprawdź inspiracje do pokojów w Mamaville »

inspiracje do pokoju dziecięcego jak urządzić pokój niemowlaka

  1. Zaplanuj funkcjonalną przestrzeń. 

  • Przede wszystkim dobrze rozplanuj układ pomieszczenia i rozstaw meble oraz dodatki w taki sposób, by do wszystkiego mieć swobodny dostęp.
  • Zastanów się, gdzie dziecko powinno posiadać strefę snu i odpoczynku, a gdzie miejsce do zabawy. W którym miejscu będziesz karmić dziecko, a gdzie je przewijać? Nawet w małym pomieszczeniu da się dobrze rozmieścić te małe przestrzenie, które pełnić będą różne funkcje.

  • Pamiętaj, aby łóżeczko nie znajdowało się bezpośrednio przy oknie czy kaloryferze. Należy unikać przeciągów oraz przegrzewania dziecka bliskim sąsiedztwem źródła ciepła. Zapewnij sobie wygodne dojście do okna i włącznika światła. 

  • Przygotuj sobie miejsce do karmienia dziecka nieopodal jego łóżeczka.

  • W niedużej odległości od łóżeczka, w miejscu dobrze oświetlonym ustaw przewijak.

  • Nie trzymaj wszystkich akcesoriów i zabawek na wierzchu, bo będą zbierały dużo kurzu. W trudniej dostępnych miejscach (np. na górze szafy) trzymaj rzeczy na inny sezon lub te, po które będziesz sięgać rzadziej. 

  1. Postaw na przyjemną kolorystykę.

    Oczywiście, że kolory mają bardzo duże znaczenie dla rozwoju dziecka. Maluchy w pewnym momencie swojego życia bardzo lubią kontrasty, które wzbudzają ich ciekawość. Chętnie przyglądają się też przedmiotom w bardzo intensywnych, krzykliwych barwach. Nie zapominaj jednak, że pokój niemowlęcy jest przede wszystkim przestrzenią do wypoczynku i snu, a maluchowi trudno będzie zasypiać spokojnie, gdy rozpraszać będą go wyraziste kolory.

    Najlepszym wyjściem w pokoju dziecięcym są stonowane, delikatne i spokojne barwy, które będą stanowiły tło dla wielokolorowych zabawek czy dekoracji. Drobne elementy łatwiej jest zmieniać wraz z upływem czasu, a w chwilach odpoczynku, gdy maluch musi się wyciszyć, krzykliwe elementy chowamy po prostu do szafek czy skrzyni. Trudno byłoby to z kolei zrobić z bardzo kolorową ścianą. Neutralna baza będzie prezentowała się bardzo atrakcyjnie, a w dodatku nie będzie wymagała tak częstych zmian, wraz z rozwojem dziecka. Ściany w pokoju dziecka powinny być zatem spokojne, dobrym wyborem będą delikatne barwy, np.: biel, zgaszony róż, szarość, beż, błękit, pastelowy żółty itd. Jeśli marzy Ci się urozmaicenie, postaw na naklejki lub wzorzystą tapetę, ale na jednej ze ścian. W takiej przestrzeni maluch łatwiej odpręży się, ukoi i zrelaksuje.

  2. Pamiętaj o bezpieczeństwie.

    Najważniejsze jest to, by pokoik niemowlęcy był bezpieczną i spokojną przestrzenią zarówno dla dziecka, jak i dla Ciebie. Co prawda to zapewne oczywiste, ale nie moglibyśmy o tym nie wspomnieć - wszystkie kable powinny pozostać w ukryciu. Przedmioty niebezpieczne dla malucha trzymaj poza zasięgiem jego wzroku i ręki. Zadbaj o bezpieczne zamknięcie okien, drzwi balkonowych i drzwi wejściowych do pomieszczenia. Podklej dywan antypoślizgową tkaniną. Zabezpiecz ostre krawędzie mebli lub przedmiotów. Zablokuj dostęp do szuflad i szafek, by dziecko nie przytrzasnęło sobie dłoni. Nie wieszaj niczego bezpośrednio nad łóżeczkiem dziecka, a jeśli decydujesz się na karuzelę lub baldachim, powieś je w taki sposób, by nigdy nie spadły lub nie mogły zostać zerwane przez dziecko. 

  3. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie.

    Światło w pokoju maluszka powinno być spokojne - unikaj ostrego oświetlenia. Raczej niewygodnym rozwiązaniem jest jeden punkt oświetlenia, zdecydowanie rekomendujemy kilka różnych rodzajów światła (np. kinkiet ścienny, światło górne, dodatkowe lampki). W pobliżu łóżeczka dziecka i miejsca do karmienia zadbaj o bardzo delikatne światło, które nocą nie będzie raziło malucha. W okolicy przewijaka czy wanienki zamontuj nieco mocniejsze światło. Może przydać się także oświetlenie w szafie czy komodzie, by łatwiej było znaleźć niezbędne rzeczy np. w nocy, w razie potrzeby. Sprawdź, czy w pokoju nie powstają jakieś cienie, które mogą przestraszyć dziecko, a także czy światło nie odbija się np. w lustrze czy drzwiach szafy i nie razi malucha. Najlepsze dla dziecka będzie miękkie, rozproszone, nieco ciepłe światło.

  4. Pamiętaj o Twojej wygodzie.

    Zastanów się przede wszystkim, czego Tobie potrzeba, by opieka nad maluchem była dla Ciebie wygodna. Co chciałabyś mieć w zasięgu ręki, a co możesz ukryć nieco bardziej? Jakie elementy wyposażenia pokoju dziecka sprawią, że pielęgnacja malucha i troska o niego będzie jeszcze bardziej przyjemna i łatwa? Przetestuj różne rozwiązania, myśląc także o swoich potrzebach, a maluszek na pewno będzie szczęśliwy.

  5. Stwórz miejsce do przechowywania.

    Szafa i komoda to podstawa, ale sposobów na przechowywanie przedmiotów jest naprawdę wiele. Poszukaj inspiracji, jak dobrze zorganizować wszelkie niezbędniki dziecka, aby w pokoju panował ład i porządek, a jednocześnie dostęp do akcesoriów, zabawek czy gadżetów był łatwy. Organizery, kosze, skrzynki, półki, schowki pod łóżkiem, pudełka na szafie i inne tego typu rozwiązania pomogą Ci się pomieścić z dzieckiem nawet w niewielkiej przestrzeni.

  6. Unikaj nadmiaru bodźców.

    Zbyt duża ilość kolorów, wzorów, kształtów i przedmiotów w zasięgu wzroku dziecka może go rozpraszać, drażnić, a nawet przerażać. Wzrok malutkiego dziecka dopiero się kształtuje, a dopiero w późniejszym czasie maluch zaczyna rozróżniać, rozpoznawać i rozumieć to, co widzi. Nie dajmy się wobec tego ponieść i postarajmy się zachować umiar w dekoracjach czy dodatkach do pokoiku niemowlęcego. Trzymając się tej zasady, łatwiej będzie Ci też stworzyć wnętrze z gustem, dobrym smakiem i klasą. Dobrze wiemy, że wszelkie dekoracje i ozdoby dziecięce są przepiękne i niezwykle kuszą, ale z pewnością nie będą dobrze wyglądały, gdy wybierzemy je wszystkie na raz.

    Z początku to głównie funkcjonalne przedmioty, takie jak np. pościel, zasłony, lampy czy kołyski będą stanowiły swoistą dekorację wnętrza. Nie potrzebujesz więc zbyt wielu bibelotów, by pokoik był pełen ciepła i przytulności - wręcz przeciwnie! Jeśli marzy Ci się wzorzyste, oryginalne wnętrze, postaw raczej na ozdobną tapetę na jednej ścianie, niż dużą ilość dekoracji.

  7. Zadbaj o ład i porządek.

    Tego chyba nie trzeba mówić, ale porządek w pokoju dziecka ważny jest nie tylko ze względów estetycznych, ale i przez wzgląd na zdrowie i bezpieczeństwo dziecka. Nie jesteśmy fanami sterylności, ale umówmy się - w pokoju niemowlęcym nie powinno być kurzu. Regularnie sprzątaj pomieszczenie, wietrz je, pierz akcesoria tekstylne i schowaj wszystko to, co nie musi stać na wierzchu.

  8. Dodaj coś od siebie.

    Wprowadź do pokoju nieco personalnego charakteru. Obok łóżeczka niemowlęcego powieś ozdobną metryczkę, pierwsze zdjęcie maluszka, fotografię z sesji ciążowej, literki imienia Twojej pociechy... Pomysłów na taką personalizację jest bardzo wiele. Możesz wykonać coś samodzielnie lub zerknąć na Mamaville - tutaj znajdziesz naprawdę wiele propozycji!

  9. Na wszystko przyjdzie czas.

    Nie stresuj się, jeśli nie wszystko, co planowałaś, mieści się w pokoju dziecięcym. W pierwszych tygodniach, miesiącach i latach życia dziecka pokoik malucha rośnie niemal tak samo szybko, jak jego mieszkaniec. I tak będziesz stale w nim coś zmieniać, przestawiać, udoskonalać. Nie musi być idealnie na samym początku! Sama zobaczysz, jakie rozwiązania Wam się sprawdzają, a jakie niekoniecznie. Co potrzebujesz już teraz, a co okaże się zbędne.

jak urządzić pokój dla niemowlaka

Niezbędniki do pokoju niemowlaka i przedmioty, które mogą się przydać:

  • łóżeczko niemowlęce z dobrym materacem,
  • przewijak z szufladami lub półkami na pieluchy i akcesoria do higieny,
  • szafa lub komoda na ubranka dziecięce,
  • fotel do karmienia,
  • delikatne oświetlenie nocne, np. lampka do karmienia,
  • kosz Mojżesza, kołyska lub gniazdko niemowlęce,
  • kosze i organizery na drobne niezbędniki, które chcemy mieć pod ręką,
  • karuzela nad łóżeczko, pozytywka lub szumiąca przytulanka,
  • kosz na pierwsze zabawki,
  • rolety i zasłony na okna,
  • śpiworek do spania lub otulacz,
  • mata edukacyjna do zabawy.

Nieco później przydać się może także:

  • biblioteczka na książeczki dla dziecka,
  • stoliczek z krzesełkiem,
  • namiot tipi jako miejsce do relaksu, zabawy i czytania książeczek,
  • tablica manipulacyjna,
  • suchy basen,
  • huśtawka,
  • większy kosz na zabawki,
  • miękki i komfortowy dywan,
  • wygodna pufa.

Jak urządzić pokój niemowlaka - inspiracje do pokoju dziewczynki i chłopca, a także do uniwersalnych wnętrz!

Wiesz już teraz, jakimi zasadami kierować się, projektując wnętrze dla swojej pociechy. Teraz kolej na wybór kolorystyki, motywu przewodniego i stylu, które będą panowały w tym wyjątkowym wnętrzu. Jak urządzić pokój niemowlęcy? W jakim stylu zaaranżować pokój dla niemowlaka? Możliwości są niemal nieograniczone. Najpopularniejsze pomysły w ciągu ostatnich kilku lat to:

  • pokój niemowlęcy różowy,
  • pokój niemowlęcy błękitny,
  • pokój niemowlęcy w stylu boho,
  • pokój niemowlęcy w stylu leśnym,
  • pokój niemowlęcy w stylu skandynawskim,
  • pokój niemowlęcy w stylu vintage,
  • pokój niemowlęcy industrialnym,
  • pokój niemowlęcy dżungla,
  • pokój niemowlęcy chmury,
  • pokój niemowlęcy gwiazdki,
  • pokój niemowlęcy autka,
  • pokój niemowlęcy w kwiaty.

Wszystko zależy od tego, jakie są Twoje upodobania, jak duża jest przestrzeń, którą masz do dyspozycji, oraz w jakim stylu urządzone jest Wasze mieszkanie lub dom. W Mamaville posiadamy specjalny dział, w którym regularnie prezentujemy różne inspiracje do pokoju niemowlaka. Co jakiś czas tworzymy tzw. tablicę inspiracji do pokoju dziecka w wybranym stylu, dzięki której możesz sprawdzić, jakie elementy będą do siebie pasowały i wzorować się na tych propozycjach. Poniżej prezentujemy kilka z nich:

pokój dziecięcy w stylu vintage

pokój dla niemowlaka błękitny

pokój dla niemowlaka różowy 

Zobacz wszystkie inspiracje do pokojów w Mamaville »


W naszym sklepie wykorzystujemy pliki cookies w celach statystycznych, reklamowych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić złożenie zamówienia! Więcej informacji