Jak ważny jest wybór bezpiecznych kosmetyków dla Twojego dziecka

Wysypka, swędzenie, pokrzywka, AZS – jak twierdzą lekarze, z tymi objawami alergii kontaktowej u dzieci mierzy się coraz więcej rodziców w Polsce. Przy czym każdy, kto podjął nierówną walkę z alergią skórną albo często nazywaną AZS wie, że przeciwnik jest bardzo podstępny i nieprzewidywalny. Gdy alergia kontaktowa raz się pojawi, pozostaje z dzieckiem już na zawsze. Jedynym rozwiązaniem jest wówczas unikanie alergenu. Niestety wielu rodziców przekonało się o tym na własnym przykładzie… Niezwykle ważna jest profilaktyka, lepiej dmuchać na zimne, niż zmagać się z alergią.

Marta Dankowska
specjalista ds składników
w kosmetykach

kosmetyki dla dzieci niemowląt

Alergia skórna u dzieci często nazywana AZS

Przychodzi znienacka, czasami zaczyna się dość niewinnie: wysypka, swędzenie. Objawy mogą przybierać na sile i znowu znikać, by zaskoczyć nas ponownie po kilku dniach. Szukając winowajcy alergii skórnej u naszego dziecka odstawiamy kolejne produkty spożywcze, ale bez skutku. Zmieniamy tez proszek do prania, kosmetyki na hipoalergiczne, na koniec rodzaj pościeli. Gdy nie widzimy efektów, szukamy pomocy u lekarza. Kolejne recepty, leki, kosmetyki – wszystko pomaga tylko na chwile, bo wyjątkowo męczące dla dziecka objawy alergii skórnej wracają. Bez znalezienia winowajcy obronnej reakcji organizmu dziecka, nie mamy szans na wygranie tej walki.

Co powoduje alergię skórną nazywaną często AZS u dzieci?

Objawy alergii skórnej u dziecka mogą pojawiać się nawet po 24-48 godzinach od kontaktu z alergenem i (co gorsza!) nie zawsze w miejscu kontaktu z uczulającym produktem. To znacznie utrudnia znalezienie przyczyny alergii. Zmiany skórne mogą być reakcją na alergeny pokarmowe, wziewne lub kontaktowe. I to ostatnie z wymienionych coraz częściej wpływają na pojawianie się nieprzyjemnych dla dziecka reakcji organizmu. Dlaczego? Skóra niemowlęcia i małego dziecka jest bombardowana kosmetykami, w skład których wchodzi ogromna liczba substancji, w tym również tych uznawanych za najbardziej uczulające.

Jak sprawdzać skład kosmetyków dla dzieci?

Samo oznaczenie pojawiające się na etykietach produktów dla dzieci „hipoalergiczny” to za mało! „Hypo” znaczy po prostu „mniej”. W praktyce oznacza to, ze producent dodaje mniej alergenów do kosmetyku, a nie, ze nie dodaje ich wcale. Polskie prawo nie zawiera szczegółowej definicji, jakie ilości poszczególnych substancji alergizujących mogą się znaleźć w kosmetykach dla dzieci. Zupełnie inaczej jest np. w Danii, która ma najbardziej restrykcyjne przepisy w tej kwestii. Efekt? Statystyki pokazują, ze w Danii o około 50% mniej dzieci niż w Polsce cierpi na alergie kontaktowa. Zanim wiec zaufamy jakiemukolwiek kosmetykowi dla niemowląt i małych dzieci, powinniśmy najpierw dokładnie sprawdzić jego skład. I to aż do końca, bo substancje wywołujące uczulenia najczęściej znajdują się własnie pod koniec etykiety.

kosmetyki dla dzieci

Składniki, których powinnyśmy bezwzględnie unikać:

Substancje zapachowe

Dziecko ich nie potrzebuje. Wręcz przeciwnie. To silne alergeny. Producenci dodają zapach do kosmetyków dla dzieci, by to nam, rodzicom, przyjemniej używało się ich produktów. Tymczasem większość substancji zapachowych znajduje się na liście alergenów kontaktowych, wśród których warto wymienić:

  • Cinnamyl alcohol,
  • Hexyl cinnamal,
  • Linalool,
  • Limonene,
  • Eugenol,
  • Isoeugenol,
  • Geraniol,
  • Alpha amyl cinnamic alcohol,
  • Hydroxycitronellal,
  • Oak moss absolute.

Nawet jeśli żaden z nich nie pojawia się na ulotce kosmetyku, nie oznacza to, ze produkt nie zawiera go w śladowych ilościach, które złożyły się na inny zapach. Choćby z tego powodu kompletując wyprawkę dla noworodka, a później kupując kosmetyki dla małego dziecka najbezpieczniej jest wybierać te bezzapachowe.

Konserwanty

niebezpiecznych konserwantów. Maja działanie uczulające i kancerogenne. Niebezpieczne konserwanty m.in. formaldehyd i jego pochodne kryją się pod nazwami: 2-Bromo-2-Nitropropane-1, 3-Diol, 5 bromo-5-nitro-1,3-dioxane, Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea, Bronopol, DMDM Hydantoin, Quaternium–15, Sodium Hydroxymethylglycinate, Methenamine.

Pochodne ropy naftowej

Ukrywają się pod nazwami Mineral Oil, Petrolatum, Paraffin Oil, Parffium Liquidum, olej mineralny, parafina, olej parafinowy. Ich stosowanie ma uzasadnienie tylko przy silnych zmianach atopowych. Zdrowa skóra dziecka pokryta kosmetykiem zawierającym pochodne ropy naftowej zostaje niepotrzebnie „zaklejona” i nie może oddychać. Nie przepuszcza wprawdzie zanieczyszczeń z zewnątrz, ale tez nie pozwala skórze wydalić toksyn. Ten składnik produktów kosmetycznych bywa odpowiedzialny za pojawianie się potówek czy podrażnień naskórka.

kąpiel pielęgnacja niemowlaka

Niezawodne certyfikaty

Nie każdy rodzic czuje się na siłach, by interpretować skład kosmetyków. W tej sytuacji z pomocą przychodzą certyfikaty. Tych, na które warto zwrócić uwagę jest kilka. Certyfikaty Asthma-Allergy Denmark oraz Allergy Certified pojawiają się na produktach wolnych od alergenów i wszelkich szkodliwych substancji (zapachów, parabenów czy barwników). Ecocert Organic Cosmos to certfikat dla produktów organicznych, a Nordic Ecolabel - dla produktów ekologicznych. Wybierając kosmetyki z tymi czterema certyfikatami masz pewność, ze sięgasz po produkty całkowicie bezpieczne dla zdrowia dziecka i środowiska, a zarazem wolne od alergenów i innych szkodliwych substancji.

Kosmetyki Derma Eco Baby

Mogą poszczycić się wszystkimi czterema najważniejszymi certykatami. Restrykcyjne prawo obowiązujące w Danii jest gwarancja, ze skład produktów dla dzieci został dobrany tak, by był przyjazny dla maluszków z alergia kontaktowa. Bezzapachowe produkty Derma Eco Baby zapobiegają alergii i nie podrażniają skóry. Bezzapachowe kosmetyki Derma Eco Baby spełniają najwyższe standardy skandynawskie, uznane za niezwykle restrykcyjne. Ich skład oparty jest na czystych i organicznych składnikach, takich jak: jak aloes, masło shea, olej kokosowy, olej z pestek moreli, olej ze słodkich migdałów, wit. E. Międzynarodowe organizacje certyfikujące zbadały i potwierdziły, iż kosmetyki Derma są wolne od niebezpiecznych dla zdrowia lub alergizujących składników.

Bezpieczna pielęgnacja od pierwszych dni życia

Kompletując wyprawkę szukamy bezpiecznych dla maleństwa kosmetyków, ale tez delikatnych środków piorących. Skoncentrowane proszki i płyny do prania Derma są w pełni bezpieczne, bezzapachowe i mogą być stosowane przez rodziców dzieci ze skłonnością do alergii.

kosmetyki dla niemowląt

Ciąża i okres karmienia

Bardzo ważne, aby już w trakcie ciąży i w czasie karmienia mamy unikały kosmetyków zawierających szkodliwe substancje. Linia Derma Eco Woman i Derma Eco Baby to przygotowane na bazie naturalnych składników pochodzenia organicznego produkty bezpieczne dla mamy i Maluszka. Unikając kosmetyków zawierających szkodliwe substancje, masz pewność, ze nie będą one szkodzić Twojemu dziecku od pierwszych dni życia, a także podczas karmienia piersią. Produktem, na który na pewno powinny zwrócić uwagę przyszłe i młode mamy jest odżywczy i hipoalergiczny olejek do ciała. Dzięki zawartości oleju migdałowego, jojoba oraz z pestek moreli głęboko nawilża skórę. Witamina E zapewnia jej jędrność i elastyczność. Dzięki tym właściwościom olejek jest niezastąpiony, jeśli zależy Ci na zapobieganiu powstawania rozstępów. Warto sięgać po niego od pierwszych miesięcy ciąży i kontynuować stosowanie, gdy skóra musi się zmierzyć z utrata kilogramów po porodzie.

Marta Dankowska
specjalista ds składników
w kosmetykach


W naszym sklepie wykorzystujemy pliki cookies w celach statystycznych, reklamowych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić złożenie zamówienia! Więcej informacji