Start programu Re@lnie Odpowiedzialni - Ogólnopolska Kampania "Odłącz się-Połącz się"

Czy wydaje Ci się, że Twoje dziecko zbyt dużo czasu spędza ze wzrokiem wlepionym w ekrany? Czy zamiast samodzielnej, kreatywnej zabawy, spędzania czasu z rówieśnikami lub rodzicami woli on czas spędzony w towarzystwie… telefonu lub tabletu? Jeśli tak, to program edukacyjny Re@lnie Odpowiedzialni otwierający I Etap Ogólnopolskiej Kampanii społecznej “Odłącz się – Połącz się” jest właśnie dla Was!

Wyniki różnorodnych badań dotyczących użytkowania urządzeń mobilnych przez dzieci są niezwykle niepokojące. Czy wiesz, że:

  •         70% dzieci w wieku przedszkolnym systematycznie korzysta z tabletów lub smartfonów (Millward Brown dla FDN, 2015),
  •         26% dzieci do 6 roku życia posiada własne urządzenia mobilne (raport 2015 ”Korzystanie z urządzeń mobilnych przez małe dzieci w Polsce”),
  •         60% rodziców udostępnia dzieciom tablet lub smartfon, żeby zająć się swoimi sprawami (Millward Brown dla FDN, 2015),
  •         8% pięciolatków ma swój własny tablet (Raport Urzędu Komunikacji Elektronicznej 2019r).

Oczywistym jest, że czasy się zmieniły, a urządzenia mobilne stały się nieodłącznym towarzyszem naszego dnia. Korzystamy z nich dla rozrywki, pracy, nauki i organizacji codziennego życia. To one wspierają nas w wielu sytuacjach, gdy mamy coś pilnego do załatwienia – i to jest okej!

Z doświadczenia i badań wiemy jednak, że czas, który małe dzieci spędzają na korzystaniu z urządzeń ekranowych przekracza pewne granice. Nadużywanie ich jest z kolei bezpośrednim zagrożeniem dla ich rozwoju – zarówno umysłowego, jak i emocjonalnego, społecznego, fizycznego oraz poznawczego. Naszą rolą, jako rodziców, jest zadbanie o to, by nasze dzieci spędzały czas wolny w wartościowy sposób, a z różnego typu urządzeń korzystały w rozsądnym czasie. Jak poradzić sobie z tym zadaniem? To właśnie po to powstała kampania “Odłącz się – Połącz się”, która ma na celu pomoc rodzicom dzieci, które nadużywają sprzętów elektronicznych.

Re@lnie Odpowiedzialni - “Odłącz się - Połącz się”

Stowarzyszenie Strefa Wsparcia przedstawia kampanię “Odłącz się – Połącz się”, która ma na celu wsparcie rodziców w temacie nadużywania i niewłaściwego korzystania z urządzeń ekranowych i współczesnej technologii przez dzieci.

Kampania podzielona będzie na cztery segmenty, tak by każdy w swobodny i intuicyjny sposób nabywał wiedzę wraz z jej rozwojem.

Uśpij ekrany…

…Obudź świadomość (marzec ‘22)

…Obudź relację (kwiecień ‘22)

…Obudź wyobraźnię (maj ’22)

…Obudź aktywność (czerwiec-sierpień ‘22)

Organizator Kampanii - Stowarzyszenie Strefa Wsparcia – to organizacja pozarządowa wspierająca rodziców i nauczycieli. Od 5 lat tworzy programy profilaktyczne, by chronić dzieci przed e-uzależnieniami (finansowane przez Ministerstwo Zdrowia). Specjaliści ze stowarzyszenia jasno stwierdzają, że dziś – zarówno w okresie pandemii – jak i w kontekście informacji płynących z ogarniętej wojną Ukrainy, gdy wszyscy jesteśmy pod wpływem informacyjnego szumu oraz rozchwianych emocji, jak nigdy dotąd potrzebujemy wiedzy i zmiany postaw społecznych by uchronić dzieci przed skutkami negatywnego oddziaływania technologii cyfrowej.

“Żyjemy w trudnej rzeczywistości. Z jednej strony mocno angażującej życie zawodowe, z drugiej pochłaniające życie rodzicielskie. Okres pandemii mocno zweryfikował nasze zdolności i uwydatnił problemy z jakimi przychodzi nam się zmagać w relacji rodzic-dziecko. Tym bardziej potrzebujemy wsparcia i pomocy w zakresie wiedzy i narzędzi, które pomogą nam chronić swoje dzieci i zapewnić im możliwie najlepszy rozwój. Rodzic potrzebuje harmonii i poczucia bezpieczeństwa równie mocno jak dziecko.” – dodaje.

To właśnie tam rodzice mają szeroki i bezpłatny dostęp do bardzo interesujących materiałów przewidzianych dla osób preferujących różną formę odbioru. W trakcie trwania Kampanii, platforma regularnie będzie zasilana nowymi materiałami wideo, podcastami, materiałami tekstowymi, infografikami, czy pomysłami na alternatywy dla ekranów etc… Dlatego warto, by rodzic, czy nauczyciel często zaglądali na platformę oraz śledzili profil Facebook Kampanii, facebook.com/odlaczsiepolaczsie, aby być na bieżąco z nowościami.

 Zapraszamy na zakupy w Mamaville.

 


W naszym sklepie wykorzystujemy pliki cookies w celach statystycznych, reklamowych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić złożenie zamówienia! Więcej informacji