Kołdra obciążeniowa dla dzieci - co to jest, jak działa i czy warto?

Każdy rodzic pragnie dla swojego dziecka samych pięknych i spokojnych snów. Głęboki, nieprzerwany i regeneracyjny sen jest niezwykle istotny dla zdrowia oraz rozwoju małego dziecka. Jeśli maluch ma problemy z zaśnięciem, wysypianiem się, a po przebudzeniu odczuwa niepokój, można mu w tym pomóc. Prawdziwym odkryciem ostatnimi czasy jest kołderka obciążeniowa dla dzieci. Co to takiego i w jaki sposób może pomóc Twojemu dziecku? Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego na temat kołder obciążeniowych.

kołdra obciążeniowa dla dzieci kołderka obciążeniowa

Kołderka obciążeniowa dla dzieci - co to jest?

Kołderka obciążeniowa dla dzieci to rodzaj innowacyjnego okrycia, które działa w sposób rozluźniający i uspokajający, tym samym ułatwiając dziecku zasypianie i spokojne przespanie nocy. Często wykorzystywana jest jako element terapii dla dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej, także w przypadku ADHD, autyzmu, zespołu Downa czy Aspergera). Jednakże kołderka obciążeniowa może być niezwykle pomocna u każdego dziecka, które miewa problemy z napięciem, stresem, lękiem, koncentracją, nerwowością i spokojnym przesypianiem nocy. 

Kołdra obciążeniowa do łóżka wywołuje subtelny nacisk na ciało dziecka w czasie snu, drzemki czy relaksu, jednocześnie stymulując układ proprioceptywny (czucie głębokie - czucie własnego ciała i jego ułożenia w przestrzeni). Dzięki temu kołderka obciążeniowa:

  • rozluźnia, uspokaja i wycisza,

  • zmniejsza uczucie lęku i niepewności,

  • poprawia jakość snu,

  • zwiększa u dziecka świadomość własnego ciała,

  • poprawia samopoczucie dziecka.

Delikatny nacisk, jaki wywiera kołderka obciążeniowa dla dzieci, powoduje u nich bardzo podobne odczucia, jak wtedy, gdy są przytulane - czują się wówczas bezpieczniej i spokojniej. Dziecko w czasie całej nocy czuje się kochane i wspierane, co pozwala mu spać głębiej, bez częstego wybudzania się czy nieprzyjemnych snów. Jeżeli Twoje dziecko nie może zasnąć, jest niespokojne przy układaniu go do snu, często wybudza się w nocy, śnią mu się nieprzyjemne sny, przychodzi do Waszego łóżka lub budzi się niewyspane, to kołderka obciążeniowa może Wam pomóc rozwiązać te problemy.

kołdra obciążeniowa dla dzieci kołdra obciążeniowa dla dzieci

Kołdra obciążeniowa dla dzieci - czy warto?

Zazwyczaj kołdry obciążeniowe wykorzystywane są jako dodatkowy element uzupełniający profesjonalną terapię, w tym np. terapię integracji sensorycznej. Wzrost ich popularności spowodował, że wielu rodziców zaczęło stosować ją u zdrowych dzieci, które jednak miewają kłopoty ze stresem, nerwowością czy nadmiernym pobudzeniem, co nie pozwala im się spokojnie wyspać. Rodzice, którzy kupili ją dla swoich dzieci często nazywają ją “czarodziejską kołderką”, gdyż już od pierwszej nocy przynosi ona pozytywne efekty. Dzieciom, które mają problemy ze snem można pomóc w różny sposób, ale nie zawsze metody te są skuteczne. Zdarza się, że wymagają one dużych zmian w pokoju dziecka, dużego nakładu finansowego lub są długotrwałym procesem. To właśnie dlatego warto wypróbować kołderkę sensoryczną, która może okazać się strzałem w dziesiątkę już od pierwszego zastosowania. 

Jak dobrać kołdrę obciążeniową dla dziecka?

Jeśli chodzi o kołderki obciążeniowe dla dzieci, dostępne są nie tylko różne rozmiary, ale także różnej wysokości obciążenia. Warto dokładnie sprawdzić, jaką kołdrę obciążeniową wybrać, aby gwarantowała ona dziecku komfort, a nie przeszkadzała mu w czasie snu. Przyjmuje się, że kołderka obciążeniowa powinna stanowić 10-15% wagi dziecka. Aby wybrać odpowiednią długość kołderki, należy do wzrostu dziecka dodać 20 cm. Kołdra obciążeniowa dla dziecka powinna być uszyta z bezpiecznych, naturalnych i certyfikowanych materiałów - najlepiej, by była to antyalergiczna bawełna. Wypełnienie obciążeniowe najczęściej wykonane jest ze szklanych mikrokuleczek. 

kołdra obciążeniowa kołderka obciążeniowa 

Jak stosować kołdrę obciążeniową dla dzieci?

W stosowaniu kołderki obciążeniowej u dzieci nie ma żadnej większej filozofii - po prostu okrywamy nią dziecko, zamiast klasycznym kocem czy kołdrą. Możemy użyć jej w nocy, gdy dziecko kładzie się spać, ale także w ciągu dnia, gdy po prostu ucina sobie drzemkę lub relaksuje się przy bajce. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy możesz zastosować kołdrę obciążeniową u Twojego dziecka, skonsultuj to ze specjalistą - terapeutą, fizjoterapeutą lub pediatrą. Koniecznie przedyskutuj ten temat ze specjalistami zwłaszcza wtedy, gdy Twoje dziecko choruje przewlekle.

Jak prać kołdrę obciążeniową? Możesz uprać ją w domowej pralce w temperaturze 30 stopni (pod warunkiem, że w Twojej pralce można prać ciężkie kołdry - sprawdź w instrukcji producenta pralki).

Kołdra obciążeniowa dla dzieci - gdzie kupić?

W naszej platformie znajdziesz polecane i rekomendowane przez specjalistów kołdry obciążeniowe dla dzieci Dreamer Senso-Rex. Posiadamy kilka wzorów kołder - w urocze kucyki, baletnice, gwiazdki, dinozaury lub gładką. Z pewnością znajdziesz taką, która przypadnie do gustu Twojej córeczce lub synkowi. Producent chętnie pomoże dopasować wysokość obciążenia dla Twojego dziecka. 

kołderka obciążeniowa dla dzieci

Kołdra obciążeniowa dla dzieci - opinie klientów

Co daje kołdra obciążeniowa dla dzieci? Czy naprawdę jest taka skuteczna? Jak oceniają ją specjaliści oraz rodzice, którzy sprawdzili ją u swoich pociech? Sprawdź opinie o kołdrach obciążeniowych, które zostały opublikowane na stronie producenta Senso-Rex Dreamer.

“Jestem pełna zachwytu działaniem kołderki, szczerze się przyznaję, że podchodziłam z wielkim dystansem do tematu kołderek obciążeniowych... Aktualnie żałuję - Że tak późno zadedykowałem się tak na zamówienie jej dla córki! Rewelacyjna jest! Dziękujemy.” - Magda G.

“Kołdra jest rewelacyjna, kupiłam dla córki. Już po tygodniu używania jakość snu znacząco się poprawiła. Poza działaniem również samo wykonanie i estetyka są zachwycające. Polecam wszystkim gorąco! I bardzo dziękuję.” - Magda T.

“Pięknie uszyta, bardzo starannie. Synek uwielbia ją. Z pewnością zgłosimy się kiedyś po większą :)” - Justyna O.

Kołdra obciążeniowa dla dzieci - opinie terapeutów

Na stronie producenta kołderek obciążeniowych Senso-Rex Dreamer możemy znaleźć także opinie terapeutów na temat tego innowacyjnego produktu. Oto kilka wybranych fragmentów:

“Kołderka obciążeniowa jest dobrą pomocą wzmacniającą i uzupełniającą terapię. Stosuję to narzędzie w swojej pracy od wielu lat i polecam również używanie jej wybranym podopiecznym w domu. - fizjoterapeuta Hanna Chmura 

“Jako psycholog, zauważyłam u osób stosujących kołdrę sensoryczną znaczną poprawę w obszarze integracji sensorycznej. Stosowana podczas zabawy z dziećmi i podczas snu, pomoże się wyciszyć po całym dniu pełnym wrażeń, a także wspomoże stymulację układu proprioceptywnego, który odpowiada za czucie głębokie.“ - psycholog Ewelina Zbyszewska-Olejnik

“Dzieci, którym zalecam stosowanie kołderki stają się po pewnym czasie mniej labilne emocjonalnie, bardziej zrównoważone, łatwiej radzą sobie z sytuacjami stresowymi, łatwiej zasypiają, poprawia się jakość ich snu.” - terapeuta integracji sesnorycznej Beata Andrukiewicz-Karaś

“Kołderka obciążeniowa ma działanie uspokajające, pozwala zmniejszyć nadreaktywność sensoryczną, dostarczyć odpowiedniej ilości propriocepcji lub oswoić nadmiar wrażeń po trudnym dniu. Stosowanie jej znakomicie wpływa na poprawę mapy ciała, tym samym na lepszą organizację i poczucie siebie w przestrzeni. Z moich doświadczeń wynika, że kołderki lubiane są nie tylko przez dzieci. Wielu dorosłych również czuje taką potrzebę i chętnie ich używa. Bodźce sensoryczne w tym proprioceptywne warunkują rozwój dziecka, ale są też często niezbędne do prawidłowego funkcjonowania centralnego układu nerwowego dorosłego człowieka.” - neurologopeda, terapeuta integracji sensorycznej Małgorzata Rej


W naszym sklepie wykorzystujemy pliki cookies w celach statystycznych, reklamowych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić złożenie zamówienia! Więcej informacji