Młoda mama w biznesie - Formy i koszty prowadzenia działalności

Ciąża i urlop macierzyński to dla wielu z nas okres przemyśleń, zastanawiania się nad przyszłością, przeorganizowywania życia, w tym również zawodowego. Po urodzeniu dziecka często nie chcemy wracać do pracy zawodowej, nie wyobrażamy sobie, że zostawimy maluszka na co najmniej 8 godzin dziennie. Wiele z nas właśnie wtedy zaczyna rozwijać swoje biznesy i jest to często bardzo dobry moment.

mama w biznesie formy prowadzenia działalności dla mam

Przede wszystkim w tym czasie zwykle masz inne źródło dochodu - zasiłek macierzyński z pracy etatowej lub „kosiniakowy”. Podlegasz z tego tytułu ubezpieczeniom, więc nie musisz opłacać wszystkich składek ZUS. Mając takie zaplecze finansowe i jednocześnie niższe koszty, możesz spokojniej sprawdzać, czy Twój biznes wypali, bo nie jest Twoim jedynym źródłem utrzymania.

Początkujący przedsiębiorcy mają wiele możliwości prowadzenia firmy bez ponoszenia dużych kosztów administracyjnych. Nie będę omawiała wszystkich form, bo część z nich jest niepraktyczna dla działalności na małą skalę, powiem o tych, które sprawdzają się najlepiej dla niewielkiej, rozwijającej się firmy i są wybierane najczęściej – działalność nierejestrowana, działalność gospodarcza i spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.

Działalność nierejestrowana

Działalność nierejestrowana jest bardzo dobrą formą prowadzenia małego biznesu, kiedy chcesz sprawdzić, czy Twój pomysł wypali, czy znajdziesz odpowiednią ilość klientów. Jej prowadzenie możesz rozpocząć w każdej chwili, nie musisz się nigdzie zgłaszać ani rejestrować. Nie płacisz składek ZUS, a podatek odprowadzasz od dochodu, czyli od tego, co zostanie po odjęciu kosztów. Limitem prowadzenia działalności nierejestrowanej jest kwota przychodu równa połowie minimalnego wynagrodzenia. W 2020 roku minimalne wynagrodzenie wynosi 2600 zł, więc Twój przychód miesięczny, czyli kwota otrzymana od klientów, nie może przekroczyć 1300 zł.

Jest to najtańszy i najprostszy sposób prowadzenia małego biznesu. Możesz tak działać bez ograniczeń czasowych. W każdej chwili masz prawo zrobić sobie przerwę lub zakończyć działalność i nie zgłaszasz tego faktu w żadnym urzędzie.

Podatek dochodowy rozliczasz w rocznym zeznaniu PIT-36, składanym po zakończeniu roku. Jeśli nie poradzisz sobie sama z jego rozliczeniem, taka usługa w biurze rachunkowym zwykle nie będzie droższa niż kilkaset złotych. Na co uważać, prowadząc działalność nierejestrowaną?

  • pilnuj limitu przychodu, po jego przekroczeniu masz tylko 7 dni na rejestrację w urzędzie,
  • sprawdź czy możesz korzystać ze zwolnienia z VAT, musisz zostać podatnikiem VAT np. gdy sprzedajesz biżuterię z metalami szlachetnymi lub świadczysz usługi doradcze,
  • sprawdź czy możesz korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej, bo musisz ją kupić np. gdy jesteś fryzjerką, kosmetyczką lub sprzedajesz biżuterię z metalami szlachetnymi,
  • gdy umieszczasz reklamę na Facebooku lub kupujesz inne usługi od firmy zagranicznej, powinnaś rozliczać w Polsce podatek VAT od takich zakupów i składać deklaracje do urzędu skarbowego,
  • gdy świadczysz usługę dla firmy, pomimo że wystawisz rachunek, usługobiorca powinien rozliczyć i zapłacić składki ZUS od wypłaconej Ci kwoty, jak od umowy zlecenia.

Działalność nierejestrowana nie jest dla Ciebie możliwa, jeżeli w ciągu ostatnich 60 miesięcy prowadziłaś działalność gospodarczą.

Działalność gospodarcza rejestrowana

Jednoosobowa działalność gospodarcza jest najczęściej spotykaną formą prowadzenia małej firmy. Rejestracja jest stosunkowo prosta i bezpłatna. Z tytułu jej prowadzenia odprowadzasz składki do ZUS, ale będąc na zasiłku macierzyńskim lub pracując na etacie, płacisz z działalności dużo mniej, bo tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne, która w 2020 roku wynosi 362,34 zł.

Po rozpoczęciu działalności możesz korzystać z ulg w skład-kach ZUS. Na początku przez 6 miesięcy - z ulgi na start, płacąc tylko składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Następ-nie przez dwa lata obowiązuje Cię „mały ZUS”, w tym roku 609,14 zł. Po zakończeniu preferencyjnego okresu podlegasz już standardowym przepisom i wtedy składki rosną do 1431,48 złotych. Kwoty te co roku się zmieniają. Dla przedsiębiorców, którzy mają niewielkie przychody i dochody, wprowadzona została ulga – ZUS od dochodu, co oznacza, że po dwóch i pół roku, przy niewielkiej działalności, nadal być może będziesz płaciła składki niższe niż w standardowej wysokości.

Tutaj, podobnie jak przy działalności nierejestrowanej, możesz być zmuszona do zakupu kasy fiskalnej lub rejestracji do podatku VAT. Najczęściej jednak na początku, w większości przypadków, możesz korzystać ze zwolnień. Minusem prowadzenia firmy jako indywidualna działalność gospodarcza jest to, że odpowiadasz za nią całym swoim prywatnym majątkiem, bo firma to Ty. W razie ewentualnych potknięć, nawet po zamknięciu działalności, nadal odpowiadasz za zobowiązania, długi, podatki.

Księgowość możesz prowadzić sama, jeżeli czujesz się na siłach, lub zlecić do biura rachunkowego, co polecam szczególnie, jeśli będziesz zarejestrowana jako podatnik VAT czynny lub będziesz miała transakcje z firmami zagranicznymi. Przepisy podatkowe ostatnio bardzo mocno się zmieniają, więc trudno być z nimi na bieżąco. Opłaty miesięczne za usługi księgowe zaczynają się od około 200 zł.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Biznes można prowadzić również w innych formach, np. jako spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta opcja jest dobra dla osób, które już mają za sobą doświadczenia w prowadzeniu firmy. Jej dużym plusem jest oddzielenie majątku firmowego od majątku prywatnego oraz możliwość obniżenia składek ZUS, podatku dochodowego oraz wygodniejsza współpraca, gdy mamy wspólników.

Na początek powinnaś mieć, wraz ze wspólnikiem, kapitał zakładowy minimum 5 tysięcy złotych, który wnosicie do spółki. Należy ustalić warunki współpracy, zawrzeć umowę i zarejestrować spółkę w KRSie. Można to zrobić elektronicznie lub skorzystać z pomocy prawnika, co jest bezpieczniejszą opcją.

Prowadzenie spółki jest bardziej sformalizowane, nie można mieszać pieniędzy prywatnych z firmowymi, decyzje należy podejmować w formie uchwał, pilnować obowiązków dokumentacyjnych. Konieczne jest prowadzenie rachunkowości – ksiąg handlowych, co wiąże się ze zdecydowanie wyższymi kosztami niż w przypadku działalności nierejestrowanej i rejestrowanej, są to kwoty od co najmniej kilkuset złotych miesięcznie.

To, która forma będzie najlepsza dla Ciebie, zależy od tego, czym chcesz się zajmować, jak wygląda Twoja sytuacja majątkowa, rodzinna, czy masz wspólników, czy chcesz działać sama, czy chcesz sprzedawać drobne rękodzieło i zarabiać na tym kilkaset złotych miesięcznie, czy projektować potężne maszyny za miliony złotych. Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie, bo nie ma uniwersalne-go rozwiązania. Jeśli nie masz dobrze opracowanego i przemyślanego biznesplanu, pewnych klientów i dużych środków na rozpoczęcie biznesu, warto zacząć od działalności nierejestrowanej. Z czasem możesz ją zarejestrować, albo założyć spółkę. Ważne, abyś zaczęła, każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Powodzenia!

Aneta Mikulska 

Aneta  Mikulska  -  mama,  żona, pasjonatka podatków i księgowa, właścicielka biura rachunkowego EPMA.


W naszym sklepie wykorzystujemy pliki cookies w celach statystycznych, reklamowych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić złożenie zamówienia! Więcej informacji