Nie masz jeszcze konta?
Spędzanie czasu z dziećmi w domu może być niezwykle przyjemne, ale bywa też sporym wyzwaniem dla rodziców. Po pewnym czasie dzieci nudzą wszystkie dobrze znane im zabawki, a pomysły na zabicie czasu powoli się kończą. Jak poradzić sobie w tej sytuacji? To doskonały moment, by poeksperymentować nieco z zabawami i wypróbować jeden z naszych 10 pomysłów na walkę z nudą :)
Długie godziny spędzane w domu to idealny czas na małe szaleństwa. Ciekawym pomysłem na wspólną zabawę jest wyplatanie warkoczy i innych fryzur. Na co dzień rzadko która mama ma czas, by wyczarować na głowie córki kilkadziesiąt drobniutkich, uroczych warkoczyków. Tworzenie takiej fryzury, w zależności od grubości włosów dziecka, może potrwać nawet kilka godzin! To świetny sposób na zabicie czasu. Nasze sploty można urozmaicić kolorowymi koralikami i włosami zakupionymi online, jednak równie dobrze do tego celu nadadzą się też kolorowe sznureczki. Do zabawy możemy zaprosić też tatę albo brata ;) Bez obaw, bo nie potrzeba specjalnych zdolności, żeby wyczarować takie cuda. Wesołe fryzury będą prawdziwym powodem do dumy dla naszej pociechy, która poczuje się niczym bajkowa Roszpunka. Możecie kontynuować zabawę i urządzić prawdziwą sesję zdjęciową w tak pięknym uczesaniu. Pobawcie się w komponowanie odpowiednich stylizacji, a także tła do zdjęć, a na pewno będzie to udane popołudnie. Zyskacie też świetną pamiątkę do ramki!
Stolik nakryty kocem, dwa krzesła i kilka poduszek – nasza poduszkowa twierdza jest już gotowa. Zabawa w domek, camping, jaskiniowców czy zamek nigdy nie była taka prosta. Ta szybka poduszkowa konstrukcja gwarantuje długie godziny świetnej zabawy i to zerowym kosztem. Wspólne budowanie i wymyślanie zastosowań dla naszej twierdzy sprzyja rozwojowi wyobraźni i kreatywności. Niech pociecha sama zdecyduje, które z przedmiotów codziennego użytku, znalezionych w domu, zabierze do swojej twierdzy, by służyły za rekwizyty do zabawy. Stworzycie w ten sposób własną, wyjątkową historię. Najwyższy czas wyruszyć w podróż, nie ruszając się z własnego salonu ;)
Czasami bywa tak, że coś, co pozornie jest tylko zbędnym śmieciem, okazuje się wspaniałą zabawką dla naszego malucha. Idealnym przykładem takiej zabawki jest arkusz foli bąbelkowej. Arkusz rozkładamy na podłodze, puszczamy ulubioną muzykę i gotowe. Rodzinne tańce czy gimnastyka na takiej macie dadzą naszemu maluszkowi wiele wrażeń sensorycznych. Poza tym, kto z nas nie lubi po prostu odprężyć się, ściskając foliowe kuleczki?
Szukając sposobów na domową nudę, warto powrócić myślami do czasów, kiedy to my - rodzice - byliśmy małymi dziećmi. Gra w kapsle to doskonała propozycja dla nieco większych pociech. Jedyne, czego potrzebujemy, aby rozpocząć naszą zabawę to garstka kapsli. Kapsle możemy ozdobić wspólnie przy pomocy skrawków materiału, plasteliny, cekinów czy kolorowych markerów. W kapsle możemy grać zarówno na dworze (np. na podwórku przed domem), jak i na torze ułożonym na podłodze we własnym mieszkaniu. Pstrykajcie w kapsle i do roboty ;)
Domowe farbki to propozycja specjalnie dla wszystkich małych artystów. Żaden rodzic nie chce zabraniać swojemu dziecku twórczej zabawy farbkami, jednak czasem obawa o szkodliwość wyrobu, którym bawi się pociecha, jest silniejsza. Dzięki domowym farbkom nie musimy wybierać między zabawą, a bezpieczeństwem.
Oto szybki przepis na domowe malowidła:
- w małej miseczce mieszamy kilka łyżeczek jogurtu naturalnego z dowolną mąką (w proporcji ok. 50:50),
- do mieszanki dodajemy naturalny barwnik i mieszamy do momentu, aż jesteśmy zadowoleni z uzyskanego koloru. Naszym barwnikiem może być:
- sok z buraka – różowy
- liofilizowana truskawka – czerwony
- kurkuma – żółty
- spirulina – niebieski
- sok ze szpinaku – zielony
GOTOWE ;)
Takie nietoksyczne farbki gwarantują najmłodszym godziny świetnej zabawy, a Mamusi spokój, bo nawet zjedzona farbka nie zrobi nikomu krzywdy.
Oto kolejna propozycja z cyklu zrób to sam – wesołe skarpetkowe pacynki. Wystarczy stara para skarpetek i już możemy wyczarować sobie małego przyjaciela. Włóczkowe włoski, skrawkowe ubranka, guziczkowe oczka, a może znacznie więcej? To, jak będzie wyglądać pacynka, zależy tylko od naszej wyobraźni. A kiedy już powstanie pacynkowa armia, nadchodzi czas na wielkie przedstawienie. Idealną scenę zrobimy ze starego kartonu po butach z wyciętym okienkiem. Pozostaje nam tylko życzyć pacynkowego „połamania nóg” ;)
Czas spędzany w domu nie musi oznaczać całkowitej rezygnacji z podwórkowych zabaw. A co, gdyby przenieść piaskownicę z osiedla wprost do naszej kuchni? Jest to pomysł jak najbardziej możliwy do zrealizowania, dzięki naszemu przepisowi na księżycowy piasek:
- W plastikowej misce mieszamy 8 kubków mąki z 1 kubkiem oliwki dla dzieci. Mąka może być dowolna, np. bezglutenowa. Oliwkę dla dzieci z łatwością zastąpimy innym olejem np. kokosowym.
- Jeśli konsystencja jest zbyt sypka dodajemy jeszcze nieco oleju.
- Gotowy piasek można urozmaicić o kolorek, dodając barwnik spożywczy.
Jeśli chcemy zniechęcić naszego malucha do pałaszowania piasku wystarczy dosypać do masy pół kubka soli ;) Pamiętajmy, że piasek księżycowy to prawdziwa frajda, jednak bawiąc się nim łatwo nabrudzić. Dlatego przed rozpoczęciem budowania, polecamy rozłożyć na stoliku czy podłodze arkusz foli lub stare prześcieradło. Miłej zabawy ;)
Rajdowa pętla to pomysł, który wywoła uśmiech na twarzy każdego małego wyścigowca. Wystarczą pisaki i duży papierowy pergamin, np. papier do pakowania prezentów. Arkusz rozkładamy na podłodze i rysujemy trasę dla naszych samochodzików. Nie bójmy się uruchomić naszej wyobraźni. Możecie namalować całe miasto wraz z budynkami, parkingami, mostami, tunelami, parkami... W końcu wiadomo, że podczas każdego wyścigu mogą przydarzyć się kraksy, a na trasie czekają różne przeszkody ;) Do startu! Gotowi? Jazda!
Czasem warto rozejrzeć się dookoła, bo genialne zabawki otaczają nas z każdej strony i tylko czekają na odkrycie. Właśnie taką nieoczywistą propozycją są cieniowe kolorowanki. Kiedy na dworze świeci piękne słońce, a my nie możemy wyjść na dwór, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby i tak z niego skorzystać. Wzdłuż kartki papieru ustawiamy małe przedmioty. Mogą to być np. figurki zwierząt lub maskotki. Teraz maluch musi już tylko odrysować i pokolorować cień rzucany przez przedmiot. Zabawa jest jeszcze lepsza, kiedy wezmą w niej udział dwie drużyny, zgadujące na zmianę, czego odbicie właśnie widzą na rysunku ;)
Która Mama nie zna tego bólu, kiedy po długich poszukiwaniach czy przygotowaniach znajdzie kreatywną zabawę dla swojego malucha, a on zwyczajnie nie ma zamiaru wziąć w niej udziału. Wtedy do akcji, zamiast małego marudy ;), wkraczają słodkie nagrody. Wystarczy wzmianka o ulubionym ciasteczku lub przekąsce, żeby proponowana przez nas aktywność stała się na nowo atrakcyjna. A co, gdyby nagrody przygotować razem? W końcu wspólne pieczenie to też wspaniała rozrywka. Poniżej przepis od ekipy Mamaville na proste i zdrowe owsiane ciacha:
Składniki:
Powyższy przepis to tylko baza. Możemy wzbogacić ciacha o ulubione dodatki naszego malucha, np. orzechy, suszone owoce, cynamon czy kawałki czekolady.
Na naszej stronie znajdziesz wiele produktów, które mogą być inspiracją do stworzenia kreatywnych zabaw.