Poduszki dla dzieci do spania - podkładać czy nie?

Dla nas, dorosłych, poduszka jest absolutnym niezbędnikiem w czasie snu, a wielu z nas nie mogłoby nawet zasnąć bez niej pod głową. Oczywistym jest, że w zależności od osobistych potrzeb i preferencji, np. związanych z naszym kręgosłupem, kształt, wielkość i grubość tej poduszki powinien być inny. Okazuje się jednak, że w przypadku maluchów kwestia ta wygląda zupełnie inaczej i poduszki dla dzieci są dość kontrowersyjnym tematem. Zwłaszcza, jeśli chodzi o poduszki dla niemowląt, z którymi wiąże się mnóstwo opinii. Rodzice zastanawiają się, czy podkładać maleństwu poduszkę pod głowę, bo wydaje się im ona często niezbędna, by zapewnić dziecku komfort. Warto jednak poznać opinie specjalistów, którzy doskonale znają się na rozwoju ciała dziecka, bo rady te mogą nam się przydać przy kompletowaniu wyprawki dla niemowlaka. Dzięki zapoznaniu się z takimi profesjonalnymi poradami, możemy uniknąć nawet zrobienia dziecku krzywdy. Sprawdźcie zatem, czy poduszka to dobry wybór dla maleństwa, a jeśli tak, to jaką wybrać.

poduszki dla dzieci poduszki dla dzieci

Zobacz wszystkie poduszki dla dzieci »

Poduszki dla niemowląt podczas snu - potrzebne, czy lepiej unikać?

Szukając odpowiedniej pościeli dla naszego noworodka, rzadko myślimy o tym, z czego tak naprawdę powinien składać się komplet do łóżeczka dziecka. Zwykle zastanawiamy się w pierwszej kolejności nad wzorem tkaniny czy materiałem, z jakiego został wykonany komplet pościeli, a sama kwestia poduszki dla niemowląt nie przychodzi nam tak od razu do głowy. To jak to z tymi poduszkami jest? Są odpowiednie dla małych dzieci, czy wręcz przeciwnie - robią im krzywdę? Warto zapoznać się z najnowszymi informacjami na ten temat, bo chociaż my w dzieciństwie spaliśmy zapewne na grubej poduszce (bo innych nie było), to sprawa jest tutaj nieco bardziej skomplikowana.

Pediatrzy podkreślają, że poduszki dla niemowląt do spania, we wczesnym okresie życia, są złym pomysłem, szczególnie w przypadku dzieci, które lubią spać na brzuszku, z kilku względów. Przede wszystkim chodzi tu o rozwój ciała i kręgosłupa dziecka, gdyż młodziutkie, nierozwinięte jeszcze mięśnie grzbietu, karku i szyi nie są jeszcze gotowe na wysokie ułożenie główki. Podłożenie poduszki pod głowę maluszka powoduje jego nienaturalne ułożenie, co źle wpływa na rozwój rosnącego ciała. Ponadto, poduszka niesamowicie utrudnia niemowlakowi swobodne przekręcenie główki, co powoduje niepotrzebne napięcia, dyskomfort i stres u dziecka. Fakt ten może powodować również utrwalenie asymetrii główki. Jedynym wskazaniem do użycia płaskiej poduszki jest moment, w którym dziecko ma kłopoty z oddychaniem, np. podczas infekcji, kataru czy problemów refluksowych. W przeciwnym wypadku, w pierwszym okresie życia dziecka zdecydowanie lepiej układać niemowlę na płasko, na dobrej jakości materacu do spania.

poduszki dla niemowląt poduszki dziecięce

Kiedy więc stosować poduszki dziecięce?

Poduszki dziecięce z pewnością przydadzą się w wózeczku czy foteliku dziecięcym, zwłaszcza te, które mają właściwości antywstrząsowe. Zapewnią dziecku bezpieczeństwo i komfort podczas spaceru, gdy ze względu na nierówności terenu, maluch narażony jest na dość silne - jak dla niego - wstrząsy. Płaskie poduszki dla dzieci do snu możemy wprowadzić także, gdy nasza pociecha skończy 12-18 miesiąc życia, a mięśnie szyjne będą u niej już odpowiednio rozwinięte, by mogło swobodnie ruszać główką nawet na poduszce. Taka płaska poduszeczka z pewnością zapewni dziecku znacznie większy komfort, pod warunkiem, że nie będzie powodowała nienaturalnego wygięcia szyi. Taką poduszkę warto kupić także i stosować w czasie relaksu dziecka, które leży w wózeczku czy kołysce i jednocześnie chce obserwować mamę, która zajmuje się w tym czasie choćby domowymi obowiązkami. Poduszki dla dzieci mogą pełnić również aspekt dekroacyjny w pokoiku malucha, albo służyć jako ulubiona przytulanka - sprawdźcie sami, jaka poduszeczka sprawdzi się u Was!


poduszki dla niemowląt poduszki dziecięce

Zobacz wszystkie poduszki dziecięce »


W naszym sklepie wykorzystujemy pliki cookies w celach statystycznych, reklamowych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić złożenie zamówienia! Więcej informacji