Rytuały i sen malucha

Sleepconcept.pl 

O tym, że dzieci kochają rytuały, wie każdy rodzic. Dlaczego się tak dzieje? Dlatego, że dzieci czują się bezpieczniej w świecie, złożonym z powtarzających się zdarzeń i czynności.

rytuał i sen usypianie dziecka

Każdy rodzic małego dziecka zdaje sobie sprawę, że dzieci kochają jeść w kółko tę samą potrawę, prosić o czytanie tej samej książeczki czy bez przerwy bawić się w tę samą zabawę. Dzięki prostym powtórzeniom porządkują sobie ogrom bodźców, która do nich napływa, wyciszają się i uspokajają. Dotyczy to każdej części ich życia. W dziedzinie snu, siła ulubionych przez dzieci powtórzeń, najbardziej widoczna jest w obszarze rytuału przed snem wieczornym/drzemką oraz regularnego planu dnia. Maluchy wyciszają się łatwiej, jeśli zasypiają o podobnej porze każdego dnia, a usypianie jest poprzedzone ciągiem czynności wyciszających i przygotowujących dziecko na nadchodzący sen. W kwestii planu dnia najważniejszym nie jest, jaki plan dnia będzie miało dziecko, tylko czy jest on powtarzalny każdego dnia (z wyjątkami przy nietypowych okazjach). Dobry plan dnia dla Malucha najlepiej zbudować przez obserwację dziecka przez kilka dni i na podstawie tej obserwacji zaproponowanie mu takich pór drzemek i jedzenia, które najbardziej wpisują się w jego naturalny rytm.

W kwestii rytuału przed snem jest szereg elementów, które powinny pomóc zbudować rodzicom idealny rytuał dla ich rodziny. Warto, żeby składał się on z:

Wyciszanie otoczenia

Chowamy głośne zabawki, wyłączamy radio, gasimy telewizor oraz inne urządzenia z ekranami emitującymi niebieskie światło takie jak telefony, tablety (niebieskie światło zaburza u człowieka wytwarzanie odpowiedzialnej za sen melatoniny).

Wyciszające zabawy

Warto zmniejszyć nieco aktywność fizyczną i zacząć spokojne zabawy - chociaż wiele zależy od tego czym na danym etapie rozwoju interesuje się dziecko i w jakim jest wieku; dobre zabawy na wieczór to na przykład układanie puzzli czy klocków, oglądanie świata za oknem u rodzica na rękach, przytulanie/ chustonoszenie, czytanie książeczek.

usypianie dziecka porady i sen

Przygaszanie świateł

W pokoju, w którym maluch ma spać, warto zasłonić okna i przed snem ograniczyć światło do małej lampki, a w czasie snu dziecka po prostu wyłączyć wszystkie światła. Przygaszenie świateł stymuluje wydzielanie się melatoniny u dzieci, czyli hormonu odpowiedzialnego za sen. Nie należy się obawiać, że zasłanianie okna na drzemkę zaburzy sen nocnego dziecka - bardzo rzadko taka sytuacja ma miejsce.

Okazywanie sobie uczuć

Nie ma lepszego momentu na przytulanie niż czas przed drzemką czy snem nocnym, kiedy dziecko jest już zmęczone i w rodzicu znajduje ukojenie i pomoc w wyciszeniu; zawsze przed snem dobrze jest spędzić kilka chwil na samych przyjemnościach – przytulanie, cicha rozmowa o minionym dniu, powtarzanie dziecku ciepłych, emocjonalnych komunikatów np. "kocham Cię tak bardzo, jak ...", czytanie ulubionych książeczek - szczególnie tych mówiących o uczuciach, mówienie wierszyków lub śpiewanie kołysanek z dzieckiem "w roli głównej".

Pielęgnacja

W zależności od zwyczajów w domu, higiena i pielęgnacja mogą być stałym elementem rytuału. Według badań ciepła kąpiel lub prysznic przed snem pomagają w szybszym uśnięciu zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Długość rytuału dostosowujemy do wieku malucha, noworodki praktycznie nie wymagają rytuału, niemowlętom poniżej 6 miesiąca życia zwykle wystarcza 5-10minut na wyciszenie, a starsze dzieci potrzebują nawet 20-30min, żeby przejść w tryb odpoczynku. Warto też pamiętać, że rytuał nie jest warunkiem koniecznym do uśpienia dziecka, jego celem jest pomoc w wyciszaniu Malucha. Na koniec warto pamiętać, że rytuały mają służyć całej rodzinie, a nie wymagać wielogodzinnych przygotowań i powodować frustracje u rodziców i dziecka. Dlatego, jeśli coś co planowaliśmy nie wydaje się pasować dziecku - bez skrupułów należy to zmienić!

Gorąco polecamy każdemu rodzicowi zastanowienie się nad dobrym rytuałem dla jego dziecka oraz ustaleniem ram planu dnia - na pewno pomoże to w wyciszeniu i uśpieniu dziecka. Jeśli macie pytania, zapraszamy na nasze warsztaty w ramach kolejnego spotkania Mamaville!

zasady usypiania niemowlaka

SLEEPCONCEPT.PL- Konsultantki ds. Snu Dzieci. Poprzez indywidualne porady, pomagają rodzicom rozwiązać problemy ze snem, z którymi borykają się ich Maluchy. Jeśli zastanawiasz się, jak uśpić niemowlaka, a wciąż masz z tym problemy - warto skorzystać z takich porad. 


W naszym sklepie wykorzystujemy pliki cookies w celach statystycznych, reklamowych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić złożenie zamówienia! Więcej informacji