Tablica manipulacyjna - zabawka idealna dla ciekawych świata maluchów

Chyba każdy rodzic głowi się nad tym jaką zabawkę sprawić swojemu dziecku. Powinna wspierać jego rozwój, być bezpieczna, sprawiać radość i służyć trochę dłużej niż przez tych pierwszych kilka minut, kiedy uradowany maluch rozpakowuje prezent. Warto sięgnąć po stworzone w duchu Montessori tablice manipulacyjne. Gromadzą one tak interesujące brzdąca przedmioty codziennego użytku w jednym, bezpiecznym miejscu, pozwalając na samodzielne odkrywanie świata.

tablica manipulacyjna 

Świat oczami dziecka

Rodzice często bywają zaskoczeni tym, jakie zaciekawienie u dzieci potrafią wywołać brzęczące klucze, lśniąca klamka czy kolorowy zamek błyskawiczny. Zwykłe klamoty, w oczach malucha urastają do rangi prawdziwych skarbów. Często cieszą się jego większą uwagą niż skomplikowane, kolorowe czy nawet grające zabawki. Dlaczego? Ponieważ pozwalają na samodzielność. Często boimy się o bezpieczeństwo dzieci i chowamy domowe “skarby”, tak aby nie były w zasięgu małych rączek. Nie ma co się zresztą dziwić, chyba nikt nie lubi, gdy np. kluczyki do samochodu, które zawsze leżały sobie spokojnie na szafce w przedpokoju, znikają w najmniej odpowiednim momencie. Tablica manipulacyjna zawiera elementy, z którymi dziecko styka się na co dzień, zamontowane w jednym miejscu oraz skonstruowane tak, aby umożliwiały bezpieczną zabawę.

tablica manipulacyjnalam-mika323

Nieskończenie wiele pomysłów na zabawę

Dzięki tablicom manipulacyjnym dziecko samodzielnie może sprawdzić co się stanie gdy czegoś dotknie, przekręci lub przesunie. Ruchome elementy to idealny sposób na wspieranie jego rozwoju. Tablica oddziałuje na zmysły. Pozwala poprawić koordynację ręka-oko, wspiera umiejętność logicznego myślenia, pozwala na samodzielność i ćwiczenie koncentracji. Za każdym razem, gdy maluch zdecyduje się na zabawę, może odkryć coś nowego. Dodatkowo, to niesamowita frajda, kiedy wspólnie z rodzicem może poznawać bardziej skomplikowane mechanizmy tablicy i dowiedzieć się do czego służą. Wypróbowanie wszystkich elementów na pewno zajmie trochę czasu, ale właśnie o to chodzi, żeby zabawka przez dłuższy czas zachęcała dziecko do eksplorowania poszczególnych jej części i dorastała wraz z dzieckiem.

tablica manipulacyjna

Zabawki, które towarzyszą dziecku, ale nie bawią się za nie

Tablice Foxy Family to rodzinne przedsięwzięcie, które powstało z… ciekawości. Ta ciekawość, bardzo często wykraczała poza granice maty z zabawkami i motywowała do wymyślania nowych, praktycznych, choć niekoniecznie oczywistych zastosowań przedmiotów codziennego użytku. Ta obserwacja sprawiła, że zainteresowaliśmy się zabawkami montessoriańskimi. Cała idea polega na tym, żeby umożliwić maluchowi poznawanie świata na własną rękę. Zabawki te zachęcają do aktywności, ćwiczenia motoryki, ale chronią dziecko przed nadmiarem bodźców, który może je dezorientować. Są proste, inspirują do zabawy, ale to dziecko decyduje o tym w jaki sposób z nich korzystać. Z oczywistych względów, niektóre przedmioty codziennego użytku musiały zostać schowane głęboko do szafy, trzeba było jednak znaleźć alternatywę i tak zrodził się pomysł na stworzenie własnych tablic manipulacyjnych.

O tym jak przygotowujemy tablice zdecydowaliśmy wspólnie: dobór kolorów, liczba oraz wybór elementów - wszystko przetestowane było przez rodzinne grono, tak aby było ciekawe, ale nie rozpraszało, intrygowało, ale nie było zbyt skomplikowane. O sposób wykonania i bezpieczeństwo korzystania z poszczególnych elementów, zatroszczyliśmy się już my - rodzice. Starannie dobieramy płyty, dbamy o obłe kształty poszczególnych części, a także korzystamy z farb najwyższej jakości, które posiadają rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego.

tablica manipulacyjna

Wszystkie elementy tablicy są starannie zamontowane tak, aby dostarczała radości na długi, długi czas. W ofercie znajdują się tablice różnej wielkości, o wymiarach 40x30 cm, 60x40 cm, 80x60 oraz w kilku wariantach kolorystycznych, po to aby każdy znalazł wśród nich tablicę idealną dla swojego malucha.


W naszym sklepie wykorzystujemy pliki cookies w celach statystycznych, reklamowych i do personalizacji stron. Możesz wyłączyć używanie plików cookies w przeglądarce internetowej jednak może to uniemożliwić złożenie zamówienia! Więcej informacji